Бета Кит

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Денеб Кајтос)
Прејди на: содржини, барај
Бета Кит
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Кит
Ректасцензија 00h 43m 35.2s
Деклинација -17° 59′ 12″
Привидна величина (V) 2.04
Особености
Спектрален тип K0 III
U−B боен показател 0.87
B−V боен показател 1.02
Променлив тип Вртежно
Астрометрија
Радијална брзина (Rv) +12.8 км/с
Сопствено движење (μ) Рек.: 232.79 млс/г
Дек.: 32.71 млс/г
Паралакса (π) &1000000000000340400000034,04 ± &100000000000000820000000,82 млс
Оддалеченост 96 ± 2 сг
(29.4 ± 0.7 пс)
Апсолутна величина (MV) −0.31
Податоци
Маса 3 M
Полупречник 17 R
Сјајност 145 L
Температура ? K
Металичност ?
Вртење 3 км/с (170 дена)
Старост 109 години
Други ознаки
Deneb Kaitos, Diphda, Difda al Thani, Rana Secunda, 16 Cet, Gl 31, HR 188, BD -18°115, HD 4128, GCTP 134.00, SAO 147420, HIP 3419.
Наводи во бази
SIMBAD — податоци
ARICNS податоци

Бета Кит или Денеб Кајтос (β Cet / β Ceti) е најсјајна ѕвезда во соѕвездието Кит. Иако има Бајерова ознака „бета“, всушност е посјајна од ѕвездата со ознака „алфа“ - Алфа Кит. Позната е и по името Дифда.

Името ѝ доаѓа од арапското الضفدع الثاني aḍ-ḍafdaʿ aṯ-ṯānī, со значење „опашката на китот“ или Дифда „втора жаба“ („првата жаба“ е Фомалхаут).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]