Денгебуски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Денгебуски јазик
Застапен во Судан
Говорници 38.000 во 1982  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3 lro

Денгебускиот јазик или познат како дагички, дагишки, такички, бурамски, маскински или рејкаски јазик е нигер-конгоански јазик од подгрупата на талодиско-хејбански јазици. Овој јазик е многу сличен со нгилески јазик. Јазикот во 1982 година го зборувале околу 38.000 луѓе, што ги опфаќа зборувачите и на нгилескиот јазик. Денгебускиот користи латиница.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]