Демостен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Демостен
Биста на Демостен (Лувр, Париз, Франција)
Роден(а)384 BC
Атина
Починал(а)322 BC
Островот Калаурија (денес Порос)

Демостен (стр.грчки: Δημοσθένης; 384 год.пр.не-332 год. пр.не) e најславниот говорник и државник во Стара Атина.

Биографија[уреди | уреди извор]

Во своето дело, „Пофалба на глупоста“, Еразмо Ротердамски вели дека Демостен бил слаб војник и дека, по советот на Архилох, побегнал од битката штом го здогледал непријателот.[1] Оттука, големиот говорник Есхин го обвинил Демостен дека не го заслужил златниот венец што го добил по битката кај Херонеја, зашто побегнал од битката.[2]

Говори[уреди | уреди извор]

Демостен бил лотограф, писател на говори, а еден од неговите најпрочуени говори е Третиот говор (Филипики) против Филип Втори Македонски во кој ја искажува големата омраза кон власта на Филип Втори Македонски и продорот на македонската војска во хеленските колонии во рамките на Македонското Кралство.[3]

Во „филипиките“, Демостен зборува дека Филип утврдувал градови во областа Линкестида. Тој вели дека „Филип не е ниту Хелен, ниту има нешто со Хелените, не е ниту варварин, туку е од чумата македонска, од која човек ни роб не би купил“.[4]

На статуа, подигната во Атина во негова чест, е испишан натиписот: „Да беше твојата сила Демостене еднаква на твојата мудра цел, никогаш Грците не ќе беа управувани од македонскиот јарец.“ Статуата била изработена од бронза од страна на Полиектус, а била подигната во 280-279 г.п.е., по предлог на Демокарес, внук на Демостен.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:
Wikisource
Викиизвор има оригинални дела од или за:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]