Демократска Десница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Демократска Десница
ВодачФилип Петровски
Основана16 февруари 2011
Распуштена12 февруари 2012
ШтабСкопје
Идеологијадесница
Боивиолетова, жолта
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Демократска Десница — македонска политичка партија основана на 16 февруари 2011 година со седиште во Скопје.[1] Прв нејзин претсетедал бил Филип Петровски.

На Парламентарните избори на 5 јуни 2011 година партијата добила вкупно 1.515 гласови. Поради лошиот изборен резултат и неосвојувањето ниедно пратеничко место, претседателот Петровски на 9 јуни 2011 поднел неотповиклива оставка.[2]

На 12 февруари 2012 година, Филип Петровски изјавил дека неговата партија заедно со членството преминува во редовите на ВМРО-ДПМНЕ[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Промовирана нова „Демократска десница". Кајгана. 2011-02-16. Посетено на 2017-10-23.[мртва врска]
  2. „Филип Петровски поднесе оставка“. Net Press. Посетено на 2017-10-23.[мртва врска]
  3. Zurnal.mk. „И Демократска десница премина во ВМРО-ДПМНЕ“. Zurnal.mk (англиски). Посетено на 2017-10-23.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]