Демир Капија (Беласица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Демир Капија
Belasitsa Nature Park 05.JPG
Превојот од страна на Бугарија
Надм. вис.1.686 м
МестоПиринска и Егејска Македонија
ВенецБеласица
Координати41°19′10″ N; 23°05′10″ E / 41.3194° СГШ; 23.0862° ИГД / 41.3194; 23.0862Координати: 41°19′10″ N; 23°05′10″ E / 41.3194° СГШ; 23.0862° ИГД / 41.3194; 23.0862
Карта

Демир Капијаседло и планински превој на планината Беласица. Сместено е на височина 1.686 м на главното било, западно од највисокиот врв Радомир и источно од врвот Лозен. Низ седлото минува Државната граница меѓу Бугарија и Грција, односно границата помеѓу Пиринска и Егејска Македонија.

Сè почетокот на XX век низ Демир Капија поминувал кираџиски пат, кој го поврзувал Петричкото со Серското Поле. Одовде во 1014 г. минувал обиколниот пат по кој византискиот војсководец Никифор Кисифиј ја повел својата војска, наснесувајќи му го судбоносниот задгрбен удар на царот Самоил во Беласичката битка.[1] Местото е познато по тоа што на 19 октомври 1925 г. тука започнал познатиот Петрички инцидент помеѓу грчките и бугарските власти. За време на Студената војна седлото е минирано од грчка страна. За време на т.н. „Преродбенички процес“ на НР Бугарија превојот е преименуван во „Железна Врата“ (Железни врата),[2] но името не било прифатено од мештаните и посетителите.

Главно пристапно место за искачувањето на Демир Капија е селото Димидово (денес Самуилово), од каде започнува означена планинарска патека преку која до седлото се стасува за 4 часа. Од истото село до превојот води и каминскиот пат долг 18 км кој до месноста Лопово е чакалосан.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Васил Златарски. „История на българската държава“. т. I, ч. 2, с. 697 и бел. 61. (изд. София 1971)
  2. Беласица. Туристическа карта М 1:50000, Картография ЕООД, София, 2006.