Демилитаризирана зона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Map of the demilitarized zone between North and South Vietnam
Виетнамската демилитаризирана зона која ги одвојувала Северен и Јужен Виетнам (1969 година)

Демилитаризирана зона (исто и демилитизирано подрачје или тампон зона) ― подрачје во кое со договор меѓу држави или воени сили се забранува поставување воени капацитети, опрема или војска и во кое се забранети секакви воени активности. Демилитизираните зони често се наоѓаат долж границата меѓу две непријателски настроени земји, воени сили или сојузи. Демилитаризирана зона понекогаш може да се постави долж официјалната меѓународна граница, каков што е примерот со Корејската демилитаризирана зона. Други примери за демилитаризирани зони се: 15 км широкото подрачје на границата меѓу Ирак и Кувајт; Антарктик (кое е заштитено за научни истражувања); и вселената (простор од преку 15 км од површината на Земјата).

Многу демилитаризирани зони се сметаат за неутрална територија затоа што не е под контрола на ниту една од страните, а ова се однесува и за цивилна администрација. Некои зони и понатаму остануваат демилитаризирани, иако претходно со договор контролата врз подрачјето ѝ е доделено на држава која (според условите за демилитизарина зона) пред тоа немала право има војска на спорната територија. Исто така, можно е силите да се договорат за демилитаризација на зоната без формално да ги решат своите територијални претензии, овозможувајќи спорот да се реши на мирен начин како дипломатски разговори или меѓународен суд.

Неколку демилитаризирани зони, исто така, случајно станале природни резервати, затоа што во нив е елиминиран човечкиот фактор (исто така и ловот). Вакви примери се: корејската демилитаризирана зона, кипарската демилитаризирана зона (Зелена линија) и поранешната виетнамска демилитаризирана зона со која Виетнам од 21 јули 1954 година до 2 јули 1976 година бил поделен на две држави (Северен Виетнам и Јужен Виетнам).

Сегашни демилитаризирани зони[уреди | уреди извор]

Поранешни демилитаризирани зони[уреди | уреди извор]

Old map of the Gibraltar peninsula
Карта на гребенот на Гибралтар.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „art. 1“, Antarctic Treaty, 1959
 2. „art. 1“, Korean Armistice Agreement, 1953
 3. „Request for Interpretation of the Judgment of 15 June 1962 in the Case concerning the Temple of Preah Vihear (Cambodia v. Thailand)“ (PDF). International Court of Justice. 18 July 2011. Архивирано од изворникот (PDF) на 17 October 2013. Посетено на 9 October 2018.
 4. Original Spitsbergen Treaty
 5. „Sudan agrees demilitarised zone for north-south border“. BBC News. BBC. 31 May 2011. Посетено на 24 October 2015.
 6. Ahmed, Amir; Botelho, Greg (9 March 2013). „Sudan, South Sudan agree to pull troops from demilitarized zone“. Cable News Network. Turner Broadcasting System, Inc. Посетено на 24 October 2015.
 7. „Palestine Maps“ (PDF). Palestinian Academic Society for the Study of International Affairs. Архивирано од изворникот (PDF) на 15 February 2006. Посетено на 9 October 2018.
 8. Estudio de la cuestión de límites entre el Perú y el Ecuador (Spanish). Peru: Ministry of War of Peru. 1961. стр. 71–72.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. Kurdistan24. „US and Turkey reach accord, but concerns of Syrian Kurds continue“. Kurdistan24 (англиски). Посетено на 2019-08-25.
 10. „Ground Safety Zone (GSZ): Time out for rebel strong hold - Serbia“. ReliefWeb (англиски). Посетено на 2021-10-14.
 11. Heintz, Jim (17 September 2018). „Turkey, Russia agree on demilitarized zone in Syria's Idlib region“. Chicago Tribune. Архивирано од изворникот на 8 October 2018. Посетено на 9 October 2018.