Деметриј Александриски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Деметриј Александриски
Патријарх на Александрија
ЦркваАлександриска црква
Ракоположен189
Службата завршила232
ПретходникЈулијан
НаследникИраклиј
Лични податоци
ЗанимањеПатријарх на Александрија

Деметриј Александриски бил Патријарх на Александрија во периодот од 189 до 232 година. Тој е признаен како папа на некогашната единствена Александриска црква, односно од страна на денешната Коптска православна црква и Грчка православна црква на Александија.