Делфин (руска подморница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кариера (Руска империја)
Назив: Делфин
Градител: Балтичка централа, Санкт Петербург, Русија
Пуштен: 1902
Започнал со служба: 1903
Повлечен од служба: 1917
Општи карактеристики
Тип: Подморница
Потисок: 113 тони на вода
126 под вода
Должина: 19,6 m
Ширина: 3,3 m
Под вода: 2,9 m
Придвижуван од: 1 вратило гориво/електрично
300 кс/120 кс
Брзина: 9 јазли на површина
4,5 јазли под вода
Дополнување: екипаж од 22 офицери и војници
Наоружување: 2 торпеда

Делфин (руски: Дельфин) — првата руска борбена подморница.

Била дизајнирана од архитектот на морнарицата Сениор Помошник Бубунов, генерал-полковник М.Н. Беклемишев и полковник И.С. Горјунов на Комисијата за изградбата на подморници (подоцна Рубин Дизајн Биро) која се лансирала во 1902 година, а стапила на служба во 1903 година, кога служела за тренинг на офицери и морнари.

На 29 јуни 1904 година, подморницата потона во реката Нева за време на тест-нуркање. Капетанот и 24 членови на екипажот загинале, додека 12 биле спасени.