Деловен центар „Стојарска“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Деловен центар „Стојарска“
VMD kvart.jpg
Општи податоци
Статусзавршен
Типмешана намена
МестоЗагреб, Хрватска
Завршена2015
Отворена2015
СопственикВМД
Висина
Архитектонска96 метри
Завршеток96 метри
Покрив96 метри
Последен кат96 метри (25. кат)[1]
Технички податоци
Катови25 над земја
1 под земја
Проектирање и изградба
Главен изведувачВМД

Деловен центар „Стројарска“ — комерцијален и станбен центар во Загреб, Хрватска. Центарот има 6 згради, од кои две се станбени згради. Во центарот има два облакодери. Главната зграда, зградата Б, која има 25 ката и е висока 96 метри е највисоката станбена зграда во Хрватска. Комплексот се нарекува област ВМД.[2]

Деловниот центар Стројарска има гаражи на 4 подземни нивоа за 850 автомобили. Проектот за изградба вредел околу 750 милиони. На делот од земјиштето помеѓу зградата и автобуската станица постои јавен парк и игралиште.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. Časopis "Građevinar", broj 66
  2. „Pogledajte budući neboder u Strojarskoj, sa 96 metara najveći u Hrvatskoj“. Vecernji.hr. Посетено на 2016-12-04.
  3. Vecernji list, an article published January 24, 2014 .