Делиџе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Делиџе
Delice Irmağı
Delice Irmak valey near Yeni Yapan.jpg
Делиџе кај Јени Јапан, Крккале
ЗемјаТурција
Слив
Главен изворКападокија
УстиеКизил

Делиџе (турски: Delice Irmağı); во антиката Кападокс (старогрчки: Καππάδοξ) — важна река во областа Кападокија во Анадолија, Турција. Се влева во реката Кизил (40°28′ СГШ; 34°08′ ИГД / 40.47° СГШ; 34.14° ИГД / 40.47; 34.14) и заедно завршуваат во Црното Море.