Делија Григоре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Делија Григоре
Роден(а)февруари 7, 1972(1972-02-07)
Галац
ДржавјанствоРоманско
ОбразованиеУниверзитетот во Букурешт
Познат(а) пописател, психологt, академик и активист за ромите

Делија Григоре (ромски: Делија Григоре, роденa на 7 февруари 1972 година во Галац) е романски ромски писател, филолог, академик и активист за ромските права.

Биографија[уреди | уреди извор]

Делија Григоре пораснала под романскиот комунистички режим, кога Ромите не биле признати како етничка група, туку како странски елементи што мора да се асимилираат во романското општество.[1] За тоа време, нејзиното семејство го криело својот вистински идентитет за да избегне дискриминација. [2] По романската револуција во 1989 година, таа можела да ја потврди својата ромска етничка припадност и да го научи одново јазикот. Во 1990 година, таа завршила средни студии во средното училиште „Зоја Космодемиаскаја“ во Букурешт, додека во 1992 година дипломирала Санскритски јазик и стара индиска цивилизација и култура на Универзитетот во Букурешт. Во 1995 година се стекнува со диплома по романска и англиска филологија на Филолошкиот факултет на Универзитетот во Букурешт. Од 2000 година, Делија Григоре објавила серијал списи за ромската култура и јазик.

Во 2002 година се стекнала со докторат за антропологија на ромската култура со д-р. теза Семејни обичаи на традиционалната култура на Романија со шема на номадски идентитет на југо-истокот на Романија. Во моментов предава на Катедрата за странски јазици и литература на Универзитетот во Букурешт. Таа исто така се вклучила во одбраната на правата на Ромите како претседател на Здружението ȘATRA / ASTRA - „Амаре Рроменца“.

Во февруари 2002 година, Делија Григоре побарала романските државни органи и раководството на Романската православна црква да ја признаат нивната одговорност за спроведувањето и последиците од петвековното ропство на ромскиот народ во историските романски држави Влашка и Молдавија. [3]

Писанија[уреди | уреди извор]

  • Сликловен и романски водич - „Научете го романскиот јазик - Упатства за романскиот јазик и култура“ (2000 година, Авен Аментца, Букурешт)
  • Романипен и мистиците на семејството „Романипен (Романија Дарма) и семејни мистици“ (2001, Спасете ги децата, Букурешт)
  • Воведување студиски културни традиции на романија - Курс за романска антропологија "Вовед во проучување на традиционалната култура на Романија - курс на антропологија во Романија" (2001 година, ЦРЕДИС, Универзитет во Букурешт)
  • Роми: типови и идентитетски архетипи „Роми: Типови на идентитет и архетипови“ поглавје во ромската и романската популарна култура. Патрински тајландски јаг "Роми и романската народна култура. Лист и оган" (2002 година, Авен Аменца, Букурешт), координатор: Василе Јонеску
  • „Историја и традиции на малцинството во Романија“ (2005 година, Сигма, Букурешт), напишана заедно со Петре Петчуш и Маријана Санду

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Ромско малцинство во Романија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Istoria și tradițiile minorității rromani, p. 92, 2005, Sigma, Bucharest, Delia Grigore, Petre Petcuț and Mariana Sandu
  2. Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) Delia Radu, "Romii: supravieţuire culturală, cultura supravieţuirii", Romanian BBC, July 8, 2005; has an interview with Delia Grigore
  3. Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) "Rromii solicită autorităţilor şi BOR asumarea responsabilităţii pentru perioada de robie", Evenimentul de Iași, February 19, 2005

Надворешни врски[уреди | уреди извор]