Делиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Делиц
Место во Лицен
Поглед кон Делиц
Поглед кон Делиц
Делиц is located in Германија
Делиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Лицен
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 109 м
Население 544  (31 декември 2009)
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06686
Повик. бр. 03443
Портал www.luetzen-wiesengrund.de
Координати 51°14′N 12°1′E / 51.233° СГШ; 12.017° ИГД / 51.233; 12.017Координати: 51°14′N 12°1′E / 51.233° СГШ; 12.017° ИГД / 51.233; 12.017

Делиц (германски: Dehlitz) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Лицен.