Делириум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Делириум
Класификација и надворешни извори
Специјалност Неврологија
МКБ-10 F05
МКБ-9 780.09
DiseasesDB 29284
MedlinePlus 000740
eMedicine med/3006
MeSH D003693

Делириум е синдром кој се состои од конфузност,агитираност,страв,хостилност и прецептивни растројства(халуцинации).Се сретнува ка органскиот психосиндром,особено кај делирантните состојби,како што е делириум тременс (алкохолна психоза).