Прејди на содржината

Делински мост

Координати: 40°6′51.5″N 21°54′4.3″E / 40.114306° СГШ; 21.901194° ИГД / 40.114306; 21.901194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Делински мост
Γεφύρι Παπαμήκα
Координати40°6′51.5″N 21°54′4.3″E / 40.114306° СГШ; 21.901194° ИГД / 40.114306; 21.901194
МестоДелино, Кожанско, Егејска Македонија
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Вкуп. должина10 м
Ширина5 м
Висина2,3 м
Распони1
Историја
ЗавршенXIX
Местоположба
Карта

Делински мост или Папамика (грчки: Γεφύρι Παπαμήκα) — стар камен мост кај селото Делино, Кожанско, Егејска Македонија. Се наоѓа на 8 км по патот Калдадес - Трановалто, точно под надвозникот на државниот пат Лариса - Кожани (преку Делино - Рамна). Претставува прилично голем сводест мост од XIX век. Широк е 5 м, висок 2,3 м и долг околу 10 м. Изграден е од варовник и шкрилци. Се смета за особено убав споменик на традиционалната народна архитектура.[1]

  1. „Τριγωνικό Κοζάνης“. Μικρόβαλτο Κοζάνης. Архивирано од изворникот на 2014-12-27. Посетено на 29 декември 2014.