Делибаша

Од Википедија — слободната енциклопедија

Делибаша (турски: delibaşi) во османлиската војска бил водич на чета, заповедник на одредот, нерегуларна лесна коњаница или заповедник на телесна гарда санџак-бег, беглербег или везир.

Етимолгија[уреди | уреди извор]

Овој збор потекнува од два турски збора:

Од овие зборови настанало српско-грватското презиме Делибашиќ.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]