Декларација за независност на Естонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прослава на независноста на Естонија во Талин на 24 февруари 1919 година

Естонската декларација за независност, исто така позната како Манифест на народите на Естонија (естонски: Manifest Eestimaa rahvastele) — основачки акт на Република Естонија од 1918 година. Се прославува на 24 февруари, како национален ден или Денот на независноста на Естонија.

Декларацијата била изготвена од Комитетот за спас на Естонија, избран од старешините на Провинцискиот парламент на Естонија. Првично требало независноста да биде прогласена на 21 февруари 1918 година, но итото било одложено до вечерта на 23 февруари, кога бил објавен манифестот и јавно се прочитал во Пјарну. Наредниот ден, 24 февруари, манифестот бил отпечатен и дистрибуиран во главниот град Талин[1][2].

Историски контекст[уреди | уреди извор]

За време на Првата светска војна, по повлекувањето на руските војници и приближувањето на германските сили до Естонија, Комитетот за спас на Естонскиот национален совет, ја прогласил независноста на Естонија на 24 февруари 1918 година. Германското Царство не ја признала новата Република Естонија. Сепак, по поразот на Централните сили во Првата светска војна во ноември 1918 година, Германија ги повлекла своите војници од Естонија и формално ја предала власта во Естонија на Естонската привремена влада на 19 ноември[3]. Во следниот период следела руската болшевичка инвазија и Естонската војна за независност. На 2 февруари 1920 година, Тартскиот договор бил потпишан од Република Естонија и болшевичката Русија[4]. Република Естонија добила меѓународно признание и станала членка на Лигата на народите во 1921 година.[5].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Arjakas, Küllo. „23. ja 24. veebruar 1918: kuidas iseseisvust kuulutati“, Postimees, 23 февруари 2008 (посет. 24 февруари 2008 г). (естонски)
  2. Vahtre, Lauri. „89 aastapäeva – sinimustvalgega ja ilma“, Postimees, 23 февруари 2007 (посет. 24 февруари 2008 г). (естонски)
  3. Rosenthal, Reigo (3 October 2012). „World War I“. Estonica. Архивирано од изворникот на 27 June 2017. конс. 24 February 2017.  Unknown parameter |df= ignored (помош)
  4. Rosenthal, Reigo (3 October 2012). „Estonian War of Independence“. Estonica. Архивирано од изворникот на 12 May 2017. конс. 24 February 2017.  Unknown parameter |df= ignored (помош)
  5. Pajur, Ago (3 October 2012). „Years of parliamentarian democracy“. Estonica. Архивирано од изворникот на 31 May 2017. конс. 24 February 2017.  Unknown parameter |df= ignored (помош)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]