Дедо и внука

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Дедо и внука“ е цртан филм создаден во 1950 и е еден од најпопуларните мулти-приказни во режија на Александра Иванова.

Заплет[уреди | уреди извор]

Зимата дошла, и сè наоколу било прекриено со снег: Таква убавина за игри, шеги и спорт, а Мишка спиела! Малиот Фокс, Малиот зајак и Верверичката решиле да ја разбудат својата пријателка од зимски сон. Конечно, тие успевале со голем напор и Мишка излегла на лизгалиштето. И покрај тоа што нејзиниот дедо не ги сакал нејзините зимски игри, Мишка сепак се лизгала и брзо се вклучила во училиштето за спорт. И кога дошол денот за настапи на млади уметнички скејтери, дедото сепак станал.

Креатори[уреди | уреди извор]

сценарио Борис Ласкин
производител Александар Иванов
уметник Евгениј Мигунов
композитор Мојсеј Вајнберг
оператор Михаил Друјан
инженер за звук Николај Прилутски
асистенти на директорот Иван Аксенчук, Ф. Голдстајн
асистент за инсталација И. Фирсова
втор оператор Екатерина Ризо
аниматори Борис Дежкин, Лидија Реццова, Фаина Епифанова, Елисавета Комова, Валентин Лалајанц, Дмитриј Белов, Генадиј Филипов, Вјачеслав Котијочкин, Владимир Данилевич
декоратори Олга Гемерлинг, Ирина Светлица, В. Завилопуло
Улогите ги толкуваа Јуриј Хржановски - мечка (не во кредитите) Георги Милјар - куче (не во заслугите) Сергеј Троицки - лисица (не е во кредитите) Константин Сорокин - Дедо мечка (не е наведено во кредити)

Синхронизација[уреди | уреди извор]

 • Во 2001 година, цртаниот филм бил обновен и пренагласен од Студио АС ДОО и Детски Сесија 1 ДОО. Во новата верзија, фонограмот бил целосно заменет, современи глумци биле вклучени во повторното озвучување, податоците за инженерот за звук и глумците кои ги позајмиле гласовите биле заменети во најавата. Синхронизацијата била исклучително негативно сфатена и од мнозинството гледачи на телевизија и од членовите на професионалната заедница.[1]
 • Бодување во 2001 година:
 • Ирина Маликова - зајак
 • Владимир Конкин - младенче од лисица / куче-вратар
 • Борис Токарев - мече
 • Јулиен Балмусов - дедо мечка
 • Александар Котов - куче

Видео изданија[уреди | уреди извор]

Цртаниот филм постојано се емитува на VHS и DVD во колекцијата на цртани филмови:

 • „Најдобри советски цртани филмови“ Студио ПРО Видео, VHS, средината на 1990-тите.
 • Сојузмултфилм“, збирка бр.?, видео студио „Сојуз“, ВХС 1995 година.
 • „Најомилени цртани филмови 15“, дистрибутер на „Сојузмултфилм“, „Сојуз ВХС“.
 • „Михал Потапич“, Сојузмултфилм, дистрибутер „Крупен план“, ДВД.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]