Дединска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дединска Река
Местоположба
Физички особености
Особености на сливот

Дединска Река - Река во Југоисточна Македонија и се разводнува во Радовишко Поле

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира на планината Смрдеш, поминува низ селото Дедино и се разводнува во Радовишкото Поле[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 26. ISBN 978-9989-2117-6-8.