Девојка (филм од 1965)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Девојка - југословенски филм од 1965 година, во режија на Младомир Пуриша Ѓорѓевиќ. Главните улоги ги играат: Милена Дравиќ, Љубиша Самарџиќ, Раде Марковиќ, Мија Алексиќ и Беким Фехмиу.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Дејствието на филмот се одвива за време на Втората светска војна и зборува за љубовта на еден војник и девојка-партизанка. Проследувајќи ја приказната за девојката, војникот, фотографот и германскиот офицер се дава приаз на субјективните доживувања на војната. И покрај трагичниот крај во која германските војници ја убиваат девојката, сепак тримуфира нејзината љубов.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]