Девојка со црвена шапка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Девојка со црвена шапка
Творец Јоханес Вермер
Година ок. 1665–1666
Димензии 23.2 см × 18.1 см
Место Национална уметничка галерија, Вашингтон

Девојче со црвена шапка - прилично мала слика, потпишана од холандскиот сликар Јоханес Вермер. На него се гледа како на еден од бројните лица на Вермер - прикази на модели кои неверојатно биле облечени и толку не биле (колку што е познато) со намера да бидат портрети на специфични, препознатливи теми. Други веруваат дека станува збор за портрет.  Дали Вермер избрал членови на семејството како модели или ги нашол на друго место во Делфт, не е важно за ценењето на неговите слики.[1] Неговото припишување на Вермер - како што е на (рециклиран) дрвен панел, а не на платно - било предмет на полемика со научниците од двете страни на аргументот.[2]

Провидност[уреди | уреди извор]

Сликата, која требала да биде извршена во периодот 1665-1666 година, можеби била меѓу оние што биле во сопственост на патронот на Вермер, Питер Клас ван Рајвен и евентуално, преку наследство таа може да и била пренесена на неговата сопруга Марија де Кнаут, која починала во 1681 година; нејзината ќерка, Магдалена ван Рајвен; и сопругот на Магдалена, Јакоб Абрахамс Дисиус. Се смета дека била продадена на аукција во Амстердам на 16 мај 1696 година (веројатно бр. 38, 39 или 40).

Купена била на продажбата во „Хотел де Бујон“, во Париз на 10 декември 1822 година (бр. 28.) од баронот Луј Мари Баптист Аталин за 200 француски франци. По неговата смрт, таа му припаднала на неговиот внук и посвоениот син Лоран Аталин; со наследство на баронот Гастон Лоран-Аталин и со наследство на неговата сопруга, баронесата Лоран-Аталин. Сликата била продадена од „M. Knoedler & Co.“, во ноември 1925 година на Ендру В. Мелон за 290 000 долари на САД, која им ја доделил на 30 март 1932 година на Образовната и добротворната фондација „A.W. Mellon“ во Питсбург (престојувалиште за сликите на Мелон додека била создадена Националната уметничка галерија). Фондацијата и ја даде на НУГ во 1937 година.[3]

Материјали на сликата[уреди | уреди извор]

Постарата анализа на пигменти од Х. Кун[4] била дополнета со понова истрага.[5] Црвената шапка била насликана во два слоја: долниот слој се состои од вермилион измешан со црн пигмент, горниот слој е полуда езерска глазура. Вермер користел мешавина од азурит и жолт окер за зелените површини и умбер (сенка) за кафеавите во ѕидот.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. W. Liedtke (2007) Dutch paintings in the Metropolitan Museum of Art, стр. 890.
  2. „Girl with the Red Hat“. www.nga.gov.
  3. „Girl With the Red Hat/Provenance“. The National Gallery of Art, Washington, D.C. web site. Архивирано од изворникот на 18 December 2012. Посетено на 1 October 2009.
  4. Kuhn, H., A Study of the Pigments and the Grounds used by Jan Vermeer, Reports and Studies in the History of Art, National Gallery of Art (Washington, 1968).
  5. Costaras, N., A Study of the Materials and Techniques of Johannes Vermeer, in Gaskell, I. and Jonker, M. ed., Vermeer Studies, in Studies in the History of Art, 55, National Gallery of Art, Washington 1998, стр. 148 – 167.
  6. Johannes Vermeer, The Girl in the Red Hat, ColourLex

Библиографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]