Девојката од соседството

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Девојката од соседството“
Девојката од соседството.jpg
рекламен постер
РежисерЛук Гринфилд
ПродуцентЧарлс Гордон
хари Гитиз
Марк Стенберг
НастапуваатЕмил Херш
Елиша Катберт
Тимоти Олифант
Крис Маркет
Пол Дејно
Џејмс Ремар
МузикаПол Хаслингер
КинематографијаЏејми Андерсон
МонтажаМарк Ливолси
СтудиоRegency Enterprises
New Regency
Daybreak
Epsilon Motion Pictures
Дистрибутер20th Century Fox
Премиера18 февруари 2004
Времетраење108 минути
ДржаваСАД
Јазиканглиски
Буџет$25 милиони
Бруто заработка$30,411,183

Девојката од соседството (анг. The girl next door) e популарен американски тинејџерски филм во кој главни улоги имаат Емил Херш и Елиша Катберт

Улоги[уреди | уреди извор]

актер улога
Емил Херш Метју Кидман
Елиша Катберт Данијел/Атина
Тимоти Олифант Кели
Џејмс Ремар Хјуго Пош
Крис Маркет Ели
Пол Дејно Клиц
Тимоти Ботомс господин Кидман
Дона Булок госпођа Кидман
Џејкоб Јанг Хантер
Аманда Свистен Ејприл
Сунг-Хи Ли Ферари
Јулисиз Ли Самнанг
Харис Лескавеј господин Салинџер