Прејди на содржината

Девон Бостик

Од Википедија — слободната енциклопедија

Девон Бостик (роден на 13 ноември 1991 година)[1] е актер од Канада. Тој го глумел Родрик Хефли во првите три филмови Diary of a Wimpy Kid, глумел во филмот Adoration (2008) во режија на Атом Егојан и го прикажувал Џаспер Џордан во дистописката научно-фантастична телевизиска серија The 100 од 2014 до 2017 година.

Животот и кариерата[уреди | уреди извор]

Бостик во септември 2008 година

Бостик е роден во Торонто, Онтарио.[2] Неговата мајка, Стефани Горин, е кастинг директор во Торонто,[3] која работи на сцената и екранот, а неговиот татко Џо Бостик е актер и координатор за филмска борба.

Тој е со Британско и Норвешко потекло.[4] Девон почнал да глуми кога бил во петто одделение. Тој дипломирал на Факултетот за уметности Етобикоке во Торонто.[5]

Имал улоги во телевизиската серија Деграси: Следната генерација, Flashpoint и во филмот Citizen Duane, и се појавил во серијата премиера на Rookie Blue. Неговата филмска работа вклучувала улоги во Божјиот дар, Бегалски парчиња и Камениот ангел.

Во Adoration (2008), тој го играл Сајмон, момче кое го воспитува неговиот вујко (го игра Скот Спидман ) по смртта на неговите родители. Тој, исто така, се појавил во онлајн трејлер за филм со измама наречен „Ледена тврдина“. Тој имал улоги во Поетот, драма од Втората светска војна во која глумат Рој Шајдер и Колм Феоре, Ви VI како Брент и Assassin's Creed: Lineage како Ецио Аудиторе.

Бостик, исто така, го играл починатиот брат на Ерика, Лео, во серијата на телевизијата CBC Being Erica, и Родрик Хефли во филмовите на Diary of a Wimpy Kid.[6] Тој го играл Алан во три епизоди на The Marvelous Mrs. Maisel.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Забелешки
2003 The Truth About the Head Момче
2004 Godsend
2005 Land of the Dead Брајан
2006 King of Sorrow
2006 Aruba Марк
2006 Citizen Duane
2006 American Pie Presents: The Naked Mile Средношколец #4
2007 The Poet Чувар #3
2007 Finn's Girl
2007 Fugitive Pieces Тинејџер Бен
2007 The Stone Angel Млад Марвин
2007 Saw IV Дерек Кратки сцени[7]
2008 Adoration Сајмон
2008 The Dreaming Момче
2009 Survival of the Dead Момче
2009 Saw VI Брент
2009 Assassin's Creed: Lineage Краток филм
2010 Diary of a Wimpy Kid Родрик Хефли
2010 Verona Кристофер Краток филм
2010 The Long Autumn Момче Краток филм
2011 The Entitled Дин Тајлор
2011 Hidden 3D Лукас
2011 The Sacrifice Мајк
2011 Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules Родрик Хефли
2012 Diary of a Wimpy Kid: Dog Days Родрик Хефли
2012 Diary of a Wimpy Kid: Class Clown Родрик Хефли Краток Филм
2012 Dead Before Dawn 3D Каспер Галовеј[8][9]
2012 A Dark Truth Реналдо
2013 The Art of the Steal Понч
2014 Small Time Фреди Клеин
2015 Regression Рој Греј
2015 Being Charlie Адам
2017 Okja Силвер
2019 Tuscaloosa Били
2020 Pink Skies Ahead Грег
2020 Words on Bathroom Walls Џоакин
2023 Oppenheimer Сет Недемејер Продукција

Телевизија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Забелешки
1998 Exhibit A: Secrets of Forensic Science Син 1 епизода
2002–2003 Odyssey 5 Готски тинејџер 2 епизоди
2003 DC 9/11: Time of Crisis Син на пожарникар Телевизиски филм
2003 Jake 2.0 Младо дете 1 епизода
2004 1-800-Missing Зек 1 епизода
2004 Hustle Дете Телевизиски филм
2005 Knights of the South Bronx Дарен Телевизиски филм
2006–

2007
Degrassi: The Next Generation Ник 3 епизоди
2007 Stump Рајан
2007 A Life Interrupted Младиот Боби Телевизиски филм
2007 The Altar Boy Gang Тери Телевизиски филм
2008 Princess Возрасно момче Телевизиски филм
2008 Roxy Hunter and the Horrific Halloween Дреј Телевизиски филм
2009 The Good Germany Деил Макеј 1 епизода
2009 Guns Момче #3 2 епизоди
2009 The Border Али Јабир 1 епизода
2009–2011 Being Erica Лео странецот 1 сезона
2010 Rookie Blue Мартин Бленц 1 епизода
2010 Flashpoint Пол 1 епизода
2010 Haven Џими 1 епизода
2011 She's the Mayor Доктор Џими 1 епизода
2011 The Listener Бени 1 епизода
2013 Aim High Маркус Андерсон Серија
2014–2017 The 100 Јаспер Џордан 4 сезони
2019 Total Eclipse Тајлер 1 епизода
2019 I Am the Night Томи епизоди
2019 The Marvelous Mrs. Maisel Алан 3 епизоди
2020 A Teacher Рајан 2 епизоди
2020 Most Dangerous Game Грин во тек

Музичко видео[уреди | уреди извор]

Година Песна Уметник Директор
2015 година Додека да ти се случи Лејди Гага Кетрин Хардвик

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „29“. Посетено на June 8, 2022.
  2. Lederman, Marsha (March 27, 2011). „Devon Bostick's not really evil – he just acts that way“. The Globe and Mail.
  3. Ouzounian, Richard (March 25, 2011). „Devon Bostick: Not just another wimpy kid“. Toronto Star.
  4. „Person "what's your ethnicity?" Me "British/Norwegian". March 1, 2013. Архивирано од изворникот на April 7, 2014. Посетено на April 30, 2015.
  5. Lacey, Liam (May 24, 2008). „Egoyan brings post-9/11 vision to Cannes“. The Globe and Mail. Посетено на May 25, 2008.
  6. Staff Writer (February 18, 2009). „Being Erica“. Winnipeg Free Press. Посетено на November 21, 2012.
  7. Caims, Bryan (May 19, 2009). „EXCLUSIVE! We Chat With 'Saw VI' Star Devon Bostick“. FEARnet. Horror Entertainment. Посетено на September 26, 2010.
  8. „Official Cast Reveal number 2 | Dead Before Dawn“. Deadbeforedawnthemovie.com. Посетено на November 21, 2012.
  9. Vlessing, Etan (June 28, 2011). „Bostick, Sutherland to star in Dead Before Dawn“. Playback. Посетено на November 21, 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]