Девици (Климт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Девици (германски: Die Jungfrau) ― слика на австрискиот сликар Густав Климт, насликана во 1913 година. Во моментов е чувана во Националната галерија во Прага, Чешка.[1][2]

Опис[уреди | уреди извор]

Изобилството на цвеќиња на сликата ја симболизира еволуцијата кон женственоста. Сликата прикажува седум жени кои се испреплетуваат. Секоја жена претставува одредена животна фаза. Сликата допира различни теми од човечкиот живот, како што се љубовта, сексуалноста и регенерацијата кои се прикажани во цикличен облик.[3]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. lab.SNG. „Gustav Klimt - Panna“. Web umenia (чешки). Посетено на 26 октомври 2021.
  2. „1796–1918: Art of the Long Century | National Gallery Prague“. www.ngprague.cz (англиски). Посетено на 26 октомври 2021.
  3. „Die Jungfrauen 1913“. Архивирано од изворникот на 2019-04-03. Посетено на 2021-10-26.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)