Дебитна карта

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дебитната карта е платежно средство кое се користи при купување или препродавање на стоки, услуги и слично. Во денешно време овој вид на платежно средство најмногу се користи за купување на добра преку електронски пат[1][2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nancy Lloyd (September 3, 2000). „Adding Up the Drawbacks of a Credit Card That Isn't“. Посетено на July 28, 2022.
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име DeLuxLarger.