Дебарски земјотрес (1967)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дебарски земјотрес
Датум 30 ноември 1967
Магнитуда
Зафатени земји/подрачја Дебар, СР Македонија СР Македонија
Жртви 4 мртви + 1 спасувач

Дебарски земјотрес од 1967 година — природна катастрофа која го зафатила градот Дебар. Земјотресот се случил на 30 ноември 1967.

Земјотресот предизвикал големи материјални штети, а животот ги загубиле четири лица, меѓу нив и едно дете. Во напорите да не се предизвика поголема катастрофа при исклучувањето на струјата од главната трафостаница, животот го загубил Шуип Кобеци, татко на две малолетни деца. Со помошта што доаѓаше од сите делови на тогашна СФРЈ и од Меѓународниот Црвен крст, последиците биле санирани. Во знак на солидарност, скопјани на Дебар му го подарија и Општествениот дом „Скопје“.