Деа Диа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Теми во римската митологија
Важни богови:
Легендарна историја
Римска религија
Грчки/римски мит споредени
Други рустикални богови:

Во римската митологија, Деа Диа била божица на растењето и порастот.

Нејзината слава била на фестивалот Амбарвалии, во мај. Нејзините свештеници се нарекувале Арвалски браќа.