Двориште (Неготинско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Двориште (Неготинско)
Двориште (Неготинско) is located in Македонија
Двориште (Неготинско)
Местоположба на Двориште (Неготинско) во Македонија
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Градско
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 29020
Надм. вис. 459 м
Двориште (Неготинско) на општинската карта
Двориште во Општина Градско.svg

Атарот на Двориште (Неготинско) во рамките на општината


Двориште (Неготинско) — село во Општина Градско, во околината на градот Неготино.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година селото нема жители.

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта
  • Кале (или Клепа) — градиште од доцноантичко време

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]