Дворец Лесли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дворац

Дворецот Лесли (англиски: Castle Leslie) е дворец во Ирска. Тој бил дом на семејството Лесли.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на дворецот започнала во 1870 година од Џон Лесли. Градбата е завршена во 1871 година. Дворецот е граден во стил во шкотска баронијална архитектура.


Недвижности[уреди | уреди извор]

Околу дворецот се наоѓат мали езера кои добиле име по села, а во близини е парк во кој има неколку потоци и неколку шуми. Ова е и денес дом на семејството Лесли.

„Проколнат дворец“[уреди | уреди извор]

Норман Лесли бил војник во текот на Првата светска војна.

Кога за последен пат се вратил во дворец стоел до потокот во близина на дворецот. Една од жените во дворецот го видела и отишла да каже на неговата мајка дека се вратил. Неговата мајка брзо истрчала од дворецот и сакала да го викне да влезе. Кога излегла, тој не бил таму. После неколку дена примила вест да тој погинал за време на војната, пред да се случи тој чуден настан. Неговато семејство мислило да тоа бил неговиот дух.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Службено мрежно место