Дворец Егенберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дворец Егенберг
Schloss Eggenberg
Поглед на дворецот од птичја перспектива од северозападна страна
Карта
Општи податоци
Виддворец
СтилГотика и барок
МестоГрац, Штаерска, Австрија
Координати47°04′26″ N; 15°23′29″ E / 47.07389° СГШ; 15.39129° ИГД / 47.07389; 15.39129
Надм. височина365 m
Сегашни станариПростории на дворецот, Стара галерија, Збирка монети, Археолошка збирка
Почнатапо 1460 (средновековен дел), 1625 (барокно проширување)
Завршенаоколу. 1635 (градба), 1685 (опремување), 1762 (piano nobile)
Трошок за изградбапреку 105.000 гулдени
НарачателУниверзалмузеум Јоанеум
СопственикШтаерска
Висина50 m (централна кула)
Димензии
Пречник65 m x 80 m (основа на дворецот)
Други димензии90.000 m² (плац на дворецот)
Технички податоци
Катови3
Подна површина8.000 m²
Проектирање и изградба
АрхитектЏовани Пјетро де Помис
Други проектантиХанс Адам Вајсенкирхер (дворски сликар)
Неважечки статус
Службен назив: Град Грац – Историски центар и замок Егенберг
Тип:Културно
Критериуми:ii, iv
Прогласено:1999 (23-та сесија)
Број931bis
Држава: Австрија
Регион:Европа и Северна Америка
Extensions:2010 (34-та сесија) вклучен замокот Егенберг
Наводи
  • Schloss Eggenberg. By Barbara Kaiser. Graz: Christian Brandstätter Verlag, 2006. ISBN 978-3-902510-80-8
  • Planet Eggenberg. By Hermann Götz. Graz: Leykam Medien AG, 2005.

Дворец Егенберг (германски: Schloss Eggenberg) во Грацу — највеличествениот барокен комплекс во Штаерска, Австрија.[1] Дворецот се наоѓа на западниот крај на Грац во квартот Егенберг. Со своите сочувано дворски простории, пространи сликовити градини, но и со уметничките дела од најстариот австриски музеј Universalmuseum Joanneum кои се сместени во дворецот и неговиот парк, дворецот Егенберг се смета за еден од највредните споменици на културното наследство на Австрија. Заради својата културна и историска важност, дворецот Егенберг, во 2010 години е додаден на Унесковиот заштитен споменик на историскиот центар на Грац.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Das Joanneum – Österreichs Universalmuseum. 2006.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]