Прејди на содржината

Двопек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Двопек

Двопек - исечен и сушен пекарски производ со содржина на влага од 8-12%. Тие се поделени на едноставни видови парчиња (воени ) и двопек со путер[1].

Двопекот лепчиња од пченица од интегрално брашно, и брашно од една или две сорти може да се чуваат до 1 година, 'рж-пченица и интегрална 'рж - до 2 години (на температура од 8-25 ° C)[2].

Богатите лепчиња двопек од пченица се направени од брашно, една или две сорти, со додавање на шеќер, маснотии и јајца. Заштитни знаци на бисквити со путер кои се произведени во СССР: ванилилици, градски, детски , докторски , за патување , со вкус на кафе, аматерски, со вкус на бадем , Московски, пионерски, шеќерни, словенски , кремасти[3]. Рок на траење - од 15 до 60 дена.[4]

За панирање се користат лебните трошки.

Двопекот е исто така вообичаен вид закуска во Русија (види. закуски бисквити).

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Воена фабрика за шеќер
  • бисквити

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Безверхова С.В. Кубчека в правоохранительной системе Кубани: анализ Протоколов заседаний президиума и коллегии Кубано-Черноморской чрезвычайной комиссии (9 мая-5 декабря 1920 года)“. Genesis: исторические исследования. 4 (4): 59–69. 2019-04. doi:10.25136/2409-868x.2019.4.27385. ISSN 2409-868X. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. А., Пугачев, И. (1956–61). Товарный словарь. Гос. изд. торговой лит. OCLC 713913481.CS1-одржување: датумски формат (link)
  3. „1955 Miracle Yearbook“. 1955. doi:10.15385/yb.miracle.1955. Наводот journal бара |journal= (help)
  4. Moiseev, Nikita (2019-09-22). „ПРОГНОЗ ОСНОВНЫХ МАКРОЭКОНОМИЧЕСКИХ ИНДИКАТОРОВ РОССИЙСКОЙ ЭКОНОМИКИ ДО ФЕВРАЛЯ 2020 ГОДА“. Наводот journal бара |journal= (help)

Литература[уреди | уреди извор]

  • Сухари // Товарный словарь. Том 8 / Гл. ред. И.А. Пугачев. — М.: Госторгиздат, 1960. — Стб. 545—549.
  • Кенгис Р.П. Сухари городские, славянские, миндальные, докторские, детские, дорожные // Кулинария / Гл. ред. М.О. Лифшиц. — М.: Госторгиздат, 1955. — С. 731—732. — 960 с.
  • Похлёбкин В. В. Сухари // Кулинарный словарь. — М.: Издательство «Э», 2015. — С. 344—345. — 456 с. — 4000 экз. — ISBN 978-5-699-75127-3.
  • Сухарное довольствие войск“. Енциклопедиски речник „Брокхаус и Ефрон“ : во 86 тома (82 тома и 4 доп.). Санкт Петербург. 1890–1907.