Двокатен трамвај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Двоспратниот трамвај во Англија.

Двокатниот трамвај е редок тип трамвај на 2 ката.

Во блиското минато се користел во многу европски градови, меѓу кои Лондон и Берлин, како и во делови на Азија, обично поранешни колонии.

Во моментов само на 5 места во светот се уште има таков вид на трамваи, тоа се Хонгконг, Блекпул (Англија), Орањестад (Аруба), Дубаи (Обединетите Арапски Емирати) и Александрија (Египет).