Движење за реформи - Демократска партија на Албанците

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Движење за реформи - Демократска партија на Албанците
(ДР-ДПА)
Levizja per reforma Partia Demokratike Shqiptare
(LRPDSH)
ВодачЗијадин Села
Генерален секретарАрбен Таравари
ШтабТетово, Република Македонија
ИдеологијаЗаштита на правата на Албанците
Боицрвена, црна
Мрежно место
reformapdsh.com
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Движење за реформи - Демократска партија на Албанците (ДР-ДПА) — политичка партија на македонските Албанци. Претседател на партијата е Зијадин Села, а генерален секретар е Арбен Таравари.

Партијата на парламентарните избори во 2016 настапила како дел од коалицијата Алијанса за Албанците (Aleanca për Shqiptarët) заедно со партиите Единство (Uniteti) и НДП.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]