Два живота (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Два живота е филм, во режија на Џорџ Мас и Џудит Кауфман. Главните улоги ги толкуваат: Џулиен Колер, Лив Улман, Свен Нордин и Кен Дукен.

Содржина[уреди | уреди извор]

Кетрин е жена која своевремено била одгледана во дом за сираци во Источна Германија, откако нацистите ја одзеле од нејзината мајка во Норвешка. По повеќе години поминати во Источна Германија, таа успева да побегне и ја бара својата мајка. Во 1990 година, таа наоѓа едно среќно норвешко семејство.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 857, 28.11.2014, стр. 21.