Дванаесет искушенија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дванаесет искушенија (шпански: Doce cuentos peregrinos) - збирка раскази на колумбискиот писател Габриел Гарсија Маркес. Во 2008 година, книгата била издадена на македонски јазик од страна на издавачката куќа „Три“.

Содржина[уреди | уреди извор]

Збирката содржи пролог во кој авторот дава дополнителни објасненија за расказите, како и 12 раскази:[1]

 • Среќен пат, господине претседателе
 • Авионот на заспаната убавица
 • Ги изнајмувам своите соништа
 • Сакав само да телефонирам
 • Духови во август
 • Марија Дос Празерес
 • Седумнаесет отруени Англичани
 • Трамонтана
 • Среќното лото на госпоѓицата Форбс
 • Светлината е како вода
 • Траги од твојата крв во снегот

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Габриел Гарсија Маркес, Дванаесет искушенија. Скопје: Три, 2008.