Дај што ќе дадеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дај што ќе дадеш (хрватски: Daj šta daš) е југословенски филм, во режија на Богдан Жижиќ. Главните улоги ги толкуваат: Сретен Мокровиќ, Јасна Опалиќ и Фабијан Шоваговиќ.

Содржина[уреди | уреди извор]

Зоран е апсолвент по психологија од богато семејство. Тој се вљубува во сиромашната девојка Биба и се жени со неа, и покрај противењето на неговите родители. Двајцата започнуваат да живеат во колибата на Биба. Зоран ја сака својата жена и истовремено ја проучува за да ја напише својата дипломска работа на тема: психичкиот развој на девојка од социјално разорено семејство.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 844, 29.8.2014, стр. 18.