Дајтинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дајтинг

Дајтинг е заедница во Германија, во покраината Баварија.

Подредена на административната област Швабија . Тој е дел од областа Донау-Рис . Населението е 786 жители (31 декември 2010 година). [1] Зафаќа површина од 25,44 км².

Комуната е поделена на 5 рурални окрузи.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. „Bayerisches Landesamt für Statistik und Datenverarbeitung – Fortschreibung des Bevölkerungsstandes, Quartale (hier viertes Quartal, Stichtag zum Quartalsende)“. Архивирано од изворникот на 2021-04-28. Посетено на 2012-01-10. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)

Врски[уреди | уреди извор]