Дајакур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дајакур — населба и општина во североисточна Франција во регионот Шампања-Ардени, во департманот Горна Марна која припаѓа на перфектурата Шомон.

Според податоците од 1999 година, во општината живееле 90 жители, а густината на населението изнесувала 12 жит/км². Општината се простира на поврина од 7,37 км². Се наоѓа на средна надморска височина од 385 метри.