Дашив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дашив
Дашів
Местоположба
Координати

Erioll world.svg 49°00′17″N, 29°25′40″E

Општи податоци
Име
- изворно
Дашив
  Дашів
Поштенски број 22740
Управа
Земја  Украина
Број на општини Виничка област, Илинецки реон
Градоначалник Сергей Титаренко
Географија
Површина 7,54 км²
Надморска височина 198 м
Население
Население 3943 (2013)

Дашив (украински: Дашів) е населено место од градски тип во Украина, Илинецки реон, Виничка област.