Даху

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Илустрација на Даху.

Даху (англиски: Dahu) е легендарно суштество кое е многу познато во Франција, Швајцарија и во северна Италија.

Французите, Швајцарците и Италијанците најчесто го опишуваат како планинска коза. Се употребуваат и различни други имиња за оваа суштество. Во Жири се употребува називот Дахут или Даири, во Бургоња Дархут, во Аверон Тамароа. Постојат уште многу други називи[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Leroy, Patrick (2000). Le dahu : légende vivante des montagnes. Annemasse: Éd. du Mont. ISBN 2-9508216-4-2. OCLC 406798179.
  • Leroy, Patrick (2002). Le dahu. Tome 2 : Encyclopédie complémentaire à la précédente. Annemasse: Éd. du Mont. ISBN 2-9508216-7-7. OCLC 469881166.
  • Chartois, Jo; Claudel, Calvin (1945). „Hunting the Dahut: A French Folk Custom“. The Journal of American Folklore. 58 (227): 21–24. doi:10.2307/535332. JSTOR 535332.