Даутбал

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Даут Бали)
Прејди на: содржини, барај
Даутбал
Даутбал се наоѓа во Грција
Даутбал
Даутбал (Грција)


Даутбал или Даут Бал — град во Солунскиот округ, Егејска Македонија. Претставува адмминистративен центар на истоимената општина Даутбал.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]