Датунџо војвода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Датунџо војвода — македонска епска народна песна.

Содржина[уреди | уреди извор]

Датунџо ја посетува мајка си и таа го убедува да ги продаде пушката и сабјата, да купи волови и да ја обработува земјата. Меѓутоа, додека Датунџо сее пченица пристигнува потерата и сејмените, кои не го препознаваат, го прашуваат за него, а тој им кажува кој е и потоа ги убива.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Томе Саздов, Грива тресе, бисер рони (епска народна поезија). Скопје: Заштита, 1970, стр. 104-105.