Прејди на содржината

Даст Боул Каунти Симарон, Оклахома

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фармер и неговите два сина за време на бура во прав во округот Симарон, Оклахома, април 1936 година. Иконична фотографија направена од Артур Ротштајн .

Dust Bowl Каунти Cimarron, Оклахома е икона фотографија на Dust Bowl од 1936 година, направена од 21-годишниот Артур Ротштајн, фотограф за федералната управа за безбедност на фармата, додека возел низ округот Cimarron, Оклахома . На фотографијата се гледа земјоделец и неговите два сина како трчаат од прашината до трошната барака покрај столбовите од оградата речиси потопена во прав. Додека минувал низ Оклахома Ротштајн го забележал фармерот Артур Кобл (1896-1956), роден во Сејлор Спрингс, Илиноис, и неговите два мали сина, Милтон Гарт Кобл (1930-1973) и Дарел Артур Кобл (1933-1979) и ги фотографирал ги на нивната фарма во близина на Фелт, Оклахома . Во оригиналниот натпис едноставно било наведено „Фармер и синови што шетаат во лицето на бура од прашина, округот Симарон, Оклахома, април 1936 година“. Некои тврдат дека сцената била реконструирана или изведена, но Коблс потврдиле дека не е така, и таа останува една од најсимболичните слики на борбите издржани за време на Dust Bowl и Големата депресија .[1][2] Иако насловот ги наведува гледачите да веруваат дека фотографијата е направена за време на бура од прашина, фотографијата всушност била реконструкција. Неколку години по фотографирањето, фотографот опишал како ги насочил мажот и неговите момчиња да одглумат како ќе биде бура.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. M.J. ALEXANDER, "Oklahoma's True Grit Dust Bowl Family, 77 Years Later" MARCH 25, 2013 https://www.405magazine.com/oklahomas-true-grit-dust-bowl-family-77-years-later/
  2. "Arthur Rothstein, Dust Storm, Cimarron County, Oklahoma, April 1936" (accessed 11/23/2022) https://sites.middlebury.edu/landandlens/2016/10/27/arthur-rothstein-dust-storm-cimarron-county-oklahoma-april-1936/

https://sites.middlebury.edu/landandlens/2016/10/27/arthur-rothstein-dust-storm-cimarron-county-oklahoma-april-1936/