Дасанечки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дасанечки јазик
Застапен воЕтиопија, Кенија
Подрачједолината на реката Омо и бреговите на езерото Тукана
НародДасанечи
Говорници48,000 во Етиопија (попис 2007)[1]
8,000 во Кенија  (1999)[2]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3dsh

Дасанечкиот е афроазиски јазик кој се зборува во Етиопија и Кенија. Јазикот е мајчин јазик на народот Дасанечи. Јазикот се зборува во долината на реката Омо и на бреговите на езерото Тукана.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ethiopia 2007 Census
  2. Дасанечки јазик - Ethnologue (XVI изд, 2009)
  3. Raymond G. Gordon, Jr, ed. 2005. Ethnologue: Languages of the World. 15th edition. Dallas: Summer Institute of Linguistics.

Дополнителни информации[уреди | уреди извор]

  • Sasse, Hans-Jürgen. 1976. "Dasenech" in: Bender, M. Lionel (ed.): The Non-Semitic Languages of Ethiopia. pp. 196–221. East Lansing: African Studies Center.
  • Tosco, Mauro. 2001. The Dhaasanac Language, Grammar, Texts and Vocabulary of a Cushitic Language of Ethiopia. Cushitic Language Studies Volume 17. Cologne: Rüdiger Köppe Verlag.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]