Дарја Ризова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дарја Ризова
Роден 13 февруари 1987
Скопје
Националност Македонка
Познат по улогата:
Панкот не е мртов
Занимање глумица

Дарја Ризова е родена на 13 февруари 1987 година во Скопје. Дипломира на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ на Факулет за драмски уметности, Скопје, на отсекот за глумечка игра во класата на проф. Кирил Ристоски и доц. Зоја Бузалковска, во 2010 година. Од 2013 г. работи во Македонски народен театар - Скопје[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://web.archive.org/web/20191223090331/https://mnt.mk/mk/za-mnt/mnt/akteri/darja-rizova-2. Архивирано од изворникот на 2019-12-23. Отсутно или празно |title= (help)