Дарко Лазовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дарко Лазовиќ
Spartak-Zrvena (2).jpg
Лазовиќ со Црвена Ѕвезда во 2014
Лични податоци
Полно име Дарко Лазовиќ
Роден на 15 септември 1990 (1990-09-15) (30 г.)
Роден во Чачак, СФР Југославија
Висина &100000000000001810000001,81 м
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Џенова Џенова
Број 22
Младинска кариера
1996–2007 Борац Чачак Борац Чачак
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007–2009 Борац Чачак Борац Чачак 42 (6)
2009–2015 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда 117 (29)
2015– Џенова Џенова 100 (5)
Репрезентација
2011–2012 Србија Србија под 21 11 (4)
2008– Србија Србија 7 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 09
35, 8 April 2019 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 20 март 2019

Дарко Лазовиќ ( српска кирилица, Дарко Лазовић, pronounced [dǎːrko lâːzoʋitɕ] ; роден на 15 септември 1990 година) — српски професионален фудбалер кој игра како крило за италијанскиот фудбалски клуб Џенова во Серија А и за српската фудбалска репрезентација .

На 21-годишна возраст, тој бил признат како најдобар млад играч на српската Суперлига во 2011 година.[1]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дарко Лазовић најбољи млади играч у ЈСЛ. Moja Crvena Zvezda (српски). 12 December 2011.