Дарко Димитриевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дарко Димитриевски
Dimitrievski.jpg
Лични податоци
Име и презиме Дарко Димитриевски
Роден(а) мај 16 1993 (1993-05-16) (воз. 24 г.)
Велес, Македонија
Националност Македонија Македонец
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1,94 м
Тежина 95 кг
Позиција централен бек
Клупски податоци
Тековен клуб РК Металург
Број 88
Сениорски клубови
2006-2008
2008-2010
2010-2011
2011-2012
2012-2013
2013-2014
2014-2015
2015-2016
2016
2016-2017
2017-
Македонија Борец
Македонија МРК Вардар
Македонија Вардар Про
Македонија Куманово
Катар Катар Спорт
Шпанија Пуерто Сагунто
ШпанијаАдемар Леон
Унгарија Чургу
Македонија РК Металург
Македонија ГРК Борец
Македонија РК Металург
/

Дарко Димитриевски (роден на 16 мај 1993) — македонски ракометар кој игра за екипата на Металург. Димитриевски е млад македонски ракометар кој потекнува од Велес. Своите ракометни почетоци ги имал на 8 годишна возраст во својот роден град. Досега Димитриевски има играно за неколку македонски клуба, Борец, МРК Вардар, Вардар Про и за Куманово. Во интернационалните води запливува на 18 годишна возраст со потпишување на договор со катарскиот клуб Катар Спорт.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Во својата кариера, Дарко Димитриевски има настапувано за повеќе клубови и тоа:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]