Дарија Клишина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ивана Шпановиќ (лево), Дарија Клишина (средина) и Состен Могенара (десно) на ЕП за помлади сениори во Острава 2011 година.

Дарија Игоревна Клишина руски: Да́рья И́горевна Кли́шина; Твер, 15 јануари 1991 година) е руска атлетичарка, специјалист за скок во далечина, двократен европски шампион во сала (2011 и 2013 година), светски првак до 17 години (2007 година), Европски јуниорски првак во 2009 година и победник на Европско првенство за млади 2011 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

Отпрвин играла одбојка, но нејзиниот татко, поранешен спортист, решил да ја испроба во поединечни спортови. На 13-годишна возраст одговорила на поканата на школата за олимписки резерви во Москва.[1]

На 19 години го освоила петтото место на Светското првенство во сала 2010 со резултат 6,62, еден сантиметар зад третопласираната Бразилка Кејла Коста, и 8 см зад победничката Бритни Рис од САД.[2]

Таа освои две златни медали на Европското првенство во сала во 2011 и 2013 година. Таа е шампион на Европа и на светот во кадетска и јуниорска конкуренција. Личниот рекорд на Дарија Клишина е 7,05 м и го постигна во 2011 година во Острава .

На Европското првенство во сала 2017 година во Белград, таа го освои четвртото место во финалето.

Дарија Клишина на Европско првенство за млади сениори во Острава 2011 година

Друго[уреди | уреди извор]

Таа го држи јуниорскиот рекорд на Русија со резултат 7,05 метри.[3] Ова е трет јуниорски резултат некогаш постигнат, Хајке Дрекслер имаше два подобри скока во 1983 година со 7,14 м и 7,08 м.[4]

Покрај врвните резултати, го привлекува вниманието на медиумите поради својата убавина. Таа беше прогласена за „најсексипилна атлетичарка на Русија во 2010 година“ на гласањето во Рунет.[5] Прогласена е за една од најубавите спортисти на Летните олимписки игри 2012 година во Лондон .

Таа не е мажена.[6]

Значајни резултати[уреди | уреди извор]

Година Натпревар Локација Место Резултат
 Русија
2007 година Светско првенство за м јуниори до У-18 Острава, Чешка 1 6,47
Европско јуниорско првенство У-18 Белград, Србија 1 6,43
2009 година Европско првенство за јуниори У-20 Нови Сад, Србија 1 6,80
2010 година Светско првенство во сала Доха, Катар 5 6,62
2011 година Европско првенство во сала Париз, Франција 1 6,80
Европско првенство за млади сениори до 23 години Острава, Чешка 1 7,05
Светско првенство Тегу, Јужна Кореја 7 6,50
2012 година Светско првенство во сала Истанбул, Турција 4 6,85
2013 година Европско првенство во сала Гетеборг, Шведска 1 7.01
Универзијада Казањ, Русија 1 6,90
Светско првенство Москва, Русија 7 6,76
2014 година Светско првенство во сала Сопот, Полска 7 6.51
2015 година Светско првенство Пекинг, Кина 10 6,65
Ги застапува30x30пкс Независни учесници *
2016 година Олимпијада Рио де Жанеиро,Бразил 9 6,63
2017 година Европско првенство во сала Белград, Србија 4 6,84
Светско првенство Лондон, Велика Британија 2 7.00
  • Русија сè уште е суспендирана од меѓународни натпреварувања, па нејзините спортисти не можеа да ја претставуваат на овие првенства. Тие добија дозвола да учествуваат под одредени услови. Тие се натпреваруваа под името „ Независни спортисти “ англиски: Authorised Neutral Athletes) под знамето30x30пкс и под услови на ИААФ .[7]

Лични рекорди[уреди | уреди извор]

Дисциплина Резултат датум Место Забелешка
Скок во далечина - на отворено 7,05 17 јули 2011 година Чешка Острава
Скок во далечина - во сала 7,01 2 март 2013 година Шведска Гетеборг

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. Сергей Бутов: «Полуфабрикат» и «Снежная королева»[мртва врска][мртва врска]
  2. Финални резултати скока удаљ на СП 2010. у дворани[мртва врска][мртва врска]
  3. Клишина — 7,05!. RusAthletics.
  4. Најбољи скокови јуниорки свих времена на сајту ИААФ
  5. „Назин најсексиплиније спортисткиње Русије“. Архивирано од изворникот на 23. 01. 2012. Посетено на 03. 03. 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
  6. Дарья Клишина
  7. Услови учешћа групе руских спортиста на СП 2017. Приступљено 14. 8. 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]