Дапче (Трново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дапче
археолошко наоѓалиште
Дапче is located in Археолошки локалитет во Македонија
Дапче
Дапче
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°2′38″N 21°15′0″E / 41.04389° СГШ; 21.25000° ИГД / 41.04389; 21.25000Координати: 41°2′38″N 21°15′0″E / 41.04389° СГШ; 21.25000° ИГД / 41.04389; 21.25000
Основни податоци
Име Дапче
Место Трново
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Дапче — археолошки локалитет во битолското село Трново. Локалитетот претставува некропола од среден век. Се наоѓа во селото на мала височинка, каде според кажувањето на жителите, при копањето на каналот за водовод биле откриени гробови градени од камени плочи, со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069