Прејди на содржината

Данштет

Координати: 51°54′45″N 10°53′12″E / 51.91250° СГШ; 10.88667° ИГД / 51.91250; 10.88667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Данштет
Место во Нордхарц
Поглед кон Данштет
Поглед кон Данштет
Поглед кон Данштет
Грб на Данштет
Данштет во рамките на Германија
Данштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Општина Нордхарц
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 160 м
Население 539  (31 декември 2006)
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38855
Повик. бр. 039458
Портал www.harzvorland-huy.de
Местоположба на место Данштет во рамките на округот Харц
Карта
Карта
Координати 51°54′45″N 10°53′12″E / 51.91250° СГШ; 10.88667° ИГД / 51.91250; 10.88667

Данштет (германски: Danstedt) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Нордхарц.