Даншен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Даншен
Salviamiltiorrhiza.jpg
Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Angiospermae
Нерангирано: Eudicotae
Нерангирано: Asteridae
Ред: Lamiales
Семејство: Lamiaceae
Род: Salvia
Вид: S. miltiorrhiza
Биномен назив
Salvia miltiorrhiza
Bunge[1]

Даншен (Salvia miltiorrhiza), e повеќегодишно растение од родот Salvia, високо ценето поради своите корени во традиционалната кинеска медицина.[2] Со потекло од Кина и Јапонија, расте на надморска височина од 90 до 1200 m, претежно на тревести места во шуми, падини и покрај речни брегови. Епитетот miltiorrhiza значи „црвено-окер корен“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „{{{name}}}“. База на GRIN. Посетено на 2008-03-31. (англиски)
  2. Ji X-Y; Tan BK-H; Huang S-H; и др. (2004). „Effects of Salvia miltiorrhiza After Accute Myocardial Infarction in Rats“. Во Tan, BK-H; Bay B-H; Zhu Y-Z (уред.). Novel compounds from natural products in the new millennium: potential and challenges. Singapore: World Scientific. стр. 183–95. ISBN 978-981-256-221-0.